Dlaczego tak się dzieje?
Jak zwykle dlatego, że dla Excela czas to liczby. Jedna godzina to 1/24 doby, a doba to 1. Zauważmy, że suma godzin w moim przykładzie wynosi 99 godzin i 5 minut. 99 godzin to 4 doby (24 x 4 = 96), 3 godziny i 5 minut. Te 4 doby Excel, w domyślnym formatowaniu czasu, "zamienił" na dni i już ich nie wyświetla jako czas. Do wyświetlenia czasu zostały mu już tylko te 3 godziny i 5 minut. To właśnie wyświetlił. Nam jednak zależy, aby zobaczyć sumę wszystkich godzin, a nie "resztki" ;). Aby to uzyskać należy zastosować takie formatowanie: [gg]:mm.
Przyjrzyjmy się temu dokładniej na przykładzie.
Monitorujemy w nim 2 tygodnie pracy. Załóżmy, że mamy do uzupełnienia taką tabelkę:
Stawka godzinowa wynosi 30 zł, a stawka za nadgodziny jest o 50% większa, czyli 45 zł. Chcemy wyliczyć czas pracy oraz liczbę godzin nadliczbowych. Następnie na tej podstawie obliczymy przysługujące wynagrodzenie.
1. Aby wyliczyć czas pracy, w komórkę D2 wpisz formułę: =C2-B2, a żeby wyliczyć liczbę nadgodzin: =JEŻELI(D2>8/24;D2-8/24;0). Dokładniej o liczeniu przepracowanego czasu możesz przeczytać tutaj.
2. Skopiuj formuły do pozostałych komórek (D3:D11 i E3:E11).
3. W komórkę D12 wpisz z kolei: =SUMA(D2:D11) i skopiuj do komórki E12.
Na pewno zauważyłeś, że w tym miejscu pojawił się problem, o którym pisałam na początku: Excel wyświetlił nieprawidłową sumę godzin - zbyt małą. Aby to naprawić zmień formatowanie w komórkach sumy (D12 i E12) na [gg]:mm. Zmienisz je w oknie Formatowanie komórek:
4. Uzupełnij stawki godzinowe (komórki D14 i D15).
5. Teraz już pozostaje tylko obliczenie wynagrodzenia podstawowego i za nadgodziny. Do obliczenia tego pierwszego użyj następującej formuły w komórce D16: =(D12-E12)*D14*24. Dokładniej o obliczaniu wynagrodzenia za przepracowany czas możesz przeczytać tutaj.
6. A do obliczenia wynagrodzenia za nadgodziny, w komórce D17 użyj takiej formuły : =E12*D15*24.
W efekcie otrzymujemy:
Gotowe!
Jeśli spodobało Ci się przedstawione zagadnienie, pomogłam rozwiązać twój problem - udostępnij wpis na Facebooku: może komuś innemu też się przyda?
Spodobał Ci się ten artykuł?
Jeśli tak, zapisz się na mój newsletter, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach. Dodatkowo otrzymasz DARMOWY EBOOK pt.:
10 najprzydatniejszych porad excelowych
10 najprzydatniejszych porad excelowych
W artykule jest mały błąd:
OdpowiedzUsuńlicząc Wynagrodzenie TOTAL każemy sobie płacić dwukrotnie za nadgodziny - raz mnożąc je przez 30 a potem mnożąc je przez 45 i dodając do siebie. W komórce D12 powinno być =SUMA(D2:D11)-E12 i u góry zamiast "Czas pracy" to np. "ilość godzin zwykłych". Poza tym bardzo wartościowy, pozdrawiam :)
Bardzo dziękuję za cenny komentarz! Już poprawiłam - troszkę inaczej, ale efekt ten sam.
OdpowiedzUsuńBardzo się przydało.
OdpowiedzUsuńa teraz pytanie: pracownik 28 lutego musiał wyjść 3 godziny wcześniej... nie wyrobił normy 8 godzin pracy, w nadgodzinach powinniśmy mieć minus 3 godziny. ale - no właśnie, wszystko się w tym momencie rozkracza, zamiast ujemnych godzin mamy ##### i nic nie wychodzi.
OdpowiedzUsuńo tyle problem istotny, że w biurze mamy luźny czas pracy, jednego dnia siedzi się 12 godzin, innego 5, a do wyliczenia (sprawdzenia - i tak nikt nie płaci za nadgodziny...) przepracowanych godzin taki arkusz by się przydał. tylko jakiej użyć formuły?
W przypadku elastycznych godzin pracy warto tutaj zastosować dodatkowe formuły. Napiszę o tym kolejnego posta.
UsuńCzy ta formula jest gdzies tutaj? Byłbymnia zainteresowany. :-)
UsuńU mnie nie ma tego formatu [gg]:mm.
OdpowiedzUsuńCo mam zrobić ?
Należy więc taki format stworzyć samodzielnie: patrz zrzut ekranu okna "Formatowanie komórek" w tym poście
UsuńA jak tę formułę poprawić jeżeli mam podaną przerwę w pracy np od 12:00 - 13:00 a nie chcę jej wliczać w łączny czas pracy?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Odpowiedź znajduje się tutaj: Przerwy niewliczane do czasu pracy.
Usuń=JEŻELI(D2>8/24;D2-8/24;0) - caly czas w komórce mam 0
OdpowiedzUsuńWygląda na to, że nie ma nadgodzin. Jaka jest wartość przepracowanych godzin?
UsuńBardzo przydatne informację. Chyba sama zacznę u siebie tak robić, ponieważ oczywiście za nadgodziny nikt nie płaci.
OdpowiedzUsuńWitaj Malino,
OdpowiedzUsuńJa bym chciała zapytać o formułę dotyczącą "niedogodzin" u mnie w firmie jest elastyczny czas pracy i można wyjść wcześniej. Podana formuła =JEŻELI(D2>8/24;D2-8/24;0) nie bierze pod uwagę nadgodzin. Jak wpisuję zamiast "0" różnicę między czasem pracy a 8h (np. 6:30 - 8:00) wychodzi wartość ujemna. Po zsumowaniu całego miesiąca (wartości dodatnie i ujemne) niestety suma jest nieprawidłowa. Mimo, ze ustawiam format w stylu "czas trwania". Jak zrobić, żeby było dobrze? Pozdrawiam!
Witaj Szysia!
OdpowiedzUsuńCzy dobrze rozumiem, że docelowo chcesz uzyskać informację o liczbie przepracowanych godzin w danym miesiącu? Jeśli tak, to łatwiej będzie skorzystać z kolumny "Czas pracy" (tam masz sumę wszystkich przepracowanych godzin) oraz w innej komórce wpisać liczbę godzin do przepracowana w danym miesiącu (iloczyn dni pracującyh i wymiaru etatu), a następnie odjąć jedno od drugiego. Co Ty na to?
Pozdrawiam
Malina
Witam, prosze o podpowiedz mam wyliczyć czas pracy/ nadgodziny dla pracowników ktorych pełen wymiar dobowego czasu pracy to 7,35h jaka formułe zastosowac do nadgodzin aby EXCEL to wyliczył??
OdpowiedzUsuńA jak mam policzyć nadgodziny za pracę w weekend, zakładając, że weekendowe godziny pracy, to nadgodziny?
OdpowiedzUsuńWitam a ja mam problem następujący: Trzeba policzyć 16745 koralików (komórka 1- 16745), załóżmy, że w ciągu 1 godziny da się policzyć średnio 650 koralików (komórka 2- 650), w komórce 3 ma wyjść wynik - tj. łączna ilość godzin potrzebna do policzenia wszystkich koralików (czyli zapis np. 25,38 godz/min a nie 25,76), teraz dalej w komórce 4 będzie wpisywana ilość osób liczących te koraliki np 3, 5, 11, a w komórce 5 ostatniej ma wyjść wynik ile godzin liczenia przypadnie na jedną osobę. da się coś takiego wpisać? Będę wdzięczny za pomoc.
OdpowiedzUsuńDa się, oczywiście. Trzeba pomnożyć część dziesiętną (odpowiedzialną za minuty) *60.
UsuńPozdrawiam
Malina
potrzebuję pomocy chciałabym aby w excel do kazdej wpisanej godziny dodawały się 40 minuty. np mam 08:30 start ale chciałabym żeby doliczyło się do tego 40 minut czyli żeby zaczynało się od 07:50. jak to zrobić
OdpowiedzUsuń