Zapisz się na newsletter i odbierz DARMOWY EBOOK: 10 najprzydatniejszych porad excelowych

środa, 20 lutego 2013

Obliczanie wynagrodzenia za przepracowany czas

Ostatnio (tutaj) opisywałam, jak obliczyć liczbę godzin, które przepracował dany pracownik. Dziś zajmę się obliczeniem wynagrodzenia za ten przepracowany czas.

Zanim jednak przejdę do omawiania tej kwestii, poruszę temat traktowania przez Excela czasu. Mianowicie, Excel czas, a zatem godziny, traktuje jako liczby. Dla niego jedna godzina to 1/24 doby. Czyli przykładowo godzina 12:00 (12 godzin) to 12/24, czyli 0,5. Jeśli więc wpiszemy w Excelu 0,5 i sformatujemy to jako czas - otrzymamy w wyniku godzinę 12:00. Podobnie, jak wpiszemy godzinę 8:00 i sformatujemy jako ogólne, otrzymamy w wyniku 0,3333 czyli 8/24. I tak dalej...


Aby więc dokonywać obliczeń na czasie, traktowanym jako ilości godzin (zapis 8:00 w kolumnie F na obrazku, oznacza 8 godzin; w zależności od kontekstu może również znaczyć godzinę 8:00, jednak wciąż jest to ta sama liczba dla Excela), należy mnożyć wynik razy 24. Wtedy mianownik (np: 8/24) skróci się i otrzymamy szukaną ilość godzin. Oczywiście działa to również wtedy, gdy mamy do czynienia z niepełnymi godzinami, np: 8:34.

Przejdźmy zatem do przykładu. W tabeli poniżej, dla każdego pracownika podany jest jego czas pracy oraz stawka godzinowa. Naszym celem jest teraz obliczenie należnego mu wynagrodzenia.


Aby to zrobić należy wpisać w komórkę G1 następującą formułę: =ZAOKR(F2*24*C2;2). Następnie należy skopiować formułę do pozostałych rekordów tabeli.


Formuła ta mnoży czas pracy razy 24 i razy stawka godzinowa. Pomnożenie czasu pracy przez 24 jest konieczne, ponieważ w ten sposób uzyskujemy liczbę godzin, a nie liczbę, która reprezentuje daną godzinę (czyli liczbę godzin w tym przypadku) w Excelu. Dodatkowo, formuła została wpisana w funkcję ZAOKR() (więcej o użyciu tej funkcji możesz znaleźć tutaj), aby zaokrąglić wynik do 2 miejsc po przecinku. Wynik bowiem będzie wyrażony w złotych, a te mają maksymalnie 2 miejsca po przecinku.

A oto wynik:


Gotowe!


Spodobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się na mój newsletter, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

4 komentarze: