Zapisz się na newsletter i odbierz DARMOWY EBOOK: 10 najprzydatniejszych porad excelowych

piątek, 8 lutego 2013

Jak zamienić kropki na przecinki?

Bardzo często, zwłaszcza gdy eksportujemy dane z zewnętrznych systemów (np. SAP), a następnie  importujemy je do Excela, zdarza się, że liczby zapisywane są w innym formacie, np: 1,234.56. Czyli jako separator tysięcy używany jest przecinek, a jako symbol dziesiętny - kropka. Natomiast w standardowym - polskim - ustawieniu, liczby w Excelu zapisywane są tak: 1 234,56. Problem w tym, że podczas importu danych do Excela, format zostaje źródłowy. Krótko mówiąc, do arkusza trafiają nam liczby, wyglądające tak:

Liczby w formacie do zamiany (1,234.56) - dla Excela: tekst
Liczby te Excel traktuje jako tekst, co można poznać po wyrównaniu ich do lewej krawędzi komórki (liczby wyrównywane są automatycznie do prawej).

Jeśli taką tabelę chcemy tylko wydrukować, to nie ma większego problemu. Rozumiemy przecież, co jest w niej zawarte, i że w kolumnie Dochód znajdują się liczby. Oprócz tego, że taki zapis wygląda nieelegancko, ponieważ w Polsce przyjęty jest inny, to nic specjalnego się nie dzieje.

Jednak problem pojawia się, gdy mamy zamiar wykonać na tych danych jakieś obliczenia, przykładowo do dochodu dodać zwrot podatku. Tekstu nie możemy dodawać ani odejmować - nie możemy wykonywać na nim żadnych operacji matematycznych. A wartości w kolumnie Dochód Excel traktuje obecnie jako tekst. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana tekstu na liczby. W praktyce jest to usunięcie przecinków i zamiana kropek na przecinki (rozwiązanie tego problemu za pomocą makra znajdziesz tutaj).

Należy to zrobić tak:
1. Zaznacz kolumnę Dochód (to właśnie w niej chcesz dokonywać zmian).
2. Naciśnij skrót klawiszowy Ctrl + h. Pojawi Ci się okienko Znajdowanie i zamienianie.
3. W pole Znajdź wpisz "," (przecinek), a w pole Zamień na - niczego nie wpisuj. Naciśnij przycisk Zamień wszystko.


Zamiana przecinka na nic

W ten sposób pozbyłam się przecinków jako separatory tysięcy.

4. Następnie ponownie w pole Znajdź wpisz "." (kropka), a w pole Zamień na wpisz - "," (przecinek). Naciśnij przycisk Zamień wszystko. Za każdym razem po naciśnięciu przycisku Zamień wszystko Excel poinformuje nas ilu zmian dokonał.

Zamiana kropki na przecinek

W ten sposób pozbyłeś się kropek jako symboli dziesiętnych i zastąpiłam je przecinkami. Jeśli interesuje Cię w jaki sposób zamienić tylko drugą kropkę w liczbie na przecinek (np. 1.234.56) zajrzyj tutaj.

A tak wyglądają wartości po zamianie (dla Excela to już liczby - można na nich wykonywać działania matematyczne):

Liczby w poprawnym formacie - dla Excela: liczby
Gotowe!

A tutaj dowiecie się jak zamienić znak gwiazdki lub znak zapytania w komórce. Metoda prosta, a wcale nie taka oczywista...

Jeśli spodobało Ci się przedstawione zagadnienie, pomogłam rozwiązać twój problem - udostępnij wpis na Facebooku: może komuś innemu też się przyda?

Podobne zagadnienia:
A oto wersja video:
Spodobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się na mój newsletter, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach. Dodatkowo otrzymasz DARMOWY EBOOK pt.:

10 najprzydatniejszych porad excelowych
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

14 komentarzy:

 1. Dziękuję bardzo za pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo pomocne!

  OdpowiedzUsuń
 3. udało się :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. dodam jedynie, że warto sprawdzić w opcjach "zamień" mamy zaznaczony arkusz czy skoroszyt. Zamianę z przecinkiem robię często, ale dziś pół dnia straciłam na poszukiwanie przyczyny, dlaczego dzisiejszy dzień jest wyjątkowy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak - warto pamiętać o tym zwłaszcza, jak niedawno zmienialiśmy tę opcję ;)

   Usuń
 5. Super dzięki wielkie! A co jeżeli mamy dane z neta które się odświeżają w innym arkuszu i tam są kropki :( bo excel uważa że to są dane chronione czy coś i nie mogę nic zrobić :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj tak: =ZASTĄP(G9;SZUKAJ.TEKST(".";G9);1;",")*1.

   Oczywiście w G9 jest liczba do zmiany.

   Pozdrawiam
   Malina

   Usuń
  2. Albo jeszcze prościej: =PODSTAW(G9;".";",")*1
   :)

   Usuń
 6. Bardzo dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję! uratowałaś mnie :D

  OdpowiedzUsuń