Zapisz się na newsletter i odbierz DARMOWY EBOOK: 10 najprzydatniejszych porad excelowych

wtorek, 29 lipca 2014

Prosty budżet domowy w Excelu - tabela danych

Cykl artykułów Prosty budżet domowy w Excelu rozpocznę od pokazania wam, jak stworzyć najważniejszy arkusz w pliku, czyli arkusz DANYCH.

Jest najważniejszy, ponieważ przeznaczony do gromadzenia danych o waszych wydatkach i przychodach. Na ich podstawie zaś możecie zorientować się w przeszłości. Tak, wiem - przeszłość to dopiero połowa sukcesu, ale ta niezbędna połowa ;) Na tej podstawie możemy później stworzyć - i pokażę wam jak to robić - raporty przychodów i wydatków (wszelkie wykresy i tabele), jak również prognozować przyszłość. Z tymi prognozami różnie bywa, wiecznie trzeba tworzyć tak zwane forecasty, czyli ponowne prognozy, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości (jeszcze! ;)). Ale - zawsze coś tam możemy spróbować :) Dla nas liczy się to, żeby zorientować się czy np. stać nas na zakup czy na wynajem mieszkania i przykładowo - jak duży możemy mieć wkład własny.

Tak, to wszystko będzie możliwe dzięki naszemu budżetowi domowemu, który w bardzo prosty sposób można stworzyć w Excelu. Najtrudniejsze będzie moim zdaniem konsekwentne uzupełnianie danych :), do czego jednak gorąco zachęcam!

Dodatkowo, w cyklu artykułów o budżecie domowym pokażę jak używać tabel przestawnych - narzędzia, którego boi się większość użytkowników Excela. Zobaczycie, że nie taki diabeł straszny :)

Ok, dość gadania i do dzieła!
Otwórz nowy skoroszyt Excela i zapisz go: polecam nazwę w stylu Budżet_domowy.xlsx ;). A teraz pierwszy arkusz!

Tabela do wpisywania danych o wydatkach

Pierwszy arkusz nazwij (dwa razy kliknij w obecną nazwę arkusza) DANE i w nim teraz będziemy działać.
W tym arkuszu stworzymy tabelę, w której będziemy zapisywać wydatki. Zaczniemy od wpisania nazw pól.

Ja proponuję takie pola (rozpocznij wpisywanie ich od komórki A1):

Data - data wydatku/przychodu
Nazwa - twoja nazwa wydatku/przychodu, np: prezent dla Mamy na urodziny
PLN - wysokość wydatku/przychodu
In/Out - zdefiniowanie, czy jest to przychód, wydatek, a może inwestycja?
Kategoria - kategoria danego wydatku/przychodu, np: Ubrania
Rodzaj - czy jest to przychód/wydatek stały czy dorywczy
Osoba - do kogo przypisany jest ten koszt: może to być członek rodziny, jak również np. samochód czy mieszkanie
Sposób płatności - w jaki sposób dokonana została płatność: to pole stworzyłam ze względu na kartę kredytową (faktyczna płatność w innym terminie niż poniesiony wydatek może być dwuznaczny)
Komentarz - tutaj masz możliwość zapisania wszelkich uwag do danego wpisu
Rok - pole wyliczane na podstawie daty, wyświetla rok
Mc - pole wyliczane na podstawie daty, wyświetla miesiąc
Rok-mc - pole wyliczane na podstawie daty, wyświetla rok połączony z miesiącem (np. 2014-07)

Jeszcze kilka słów odnośnie pola sposób płatności. Ja w swoim budżecie domowym nie rozgraniczam kont, z jakich schodzą mi pieniądze (np. przy płatnością karta płatniczą). Jeśli masz taką potrzebę: zanotuj to w tym polu. Warto wtedy wpisywać tutaj nazwy tych kont, np. Millenium. Jeśli jednak, tak jak mi, wystarczy ci rozgraniczenie karta kredytowa i pozostałe - wpiszesz tutaj karta kredytowa (puste pola oznaczać będą pozostałe). Jeśli zaś masz podejście pomiędzy - polecam takie wartości: ROR, gotówka, karta płatnicza.

Po wpisaniu pól do arkusza mamy następujący wynik:


Teraz stworzymy z tego tabelę. Moją ulubioną metodą na to jest:

1. ustaw się w dowolnej komórce wpisanych danych, np. F1

2. z menu Narzędzia główne wybierz Formatuj jako tabelę i wybierz formatowanie, które ci się najbardziej podoba.

3. pojawi się okienko Formatuj jako tabelę (obrazek poniżej), w którym koniecznie zaznacz moja tabela ma nagłówki. Wpisany przez ciebie do arkusza tekst to właśnie nagłówki tej tabeli.


Po naciśnięciu przycisku OK, wynik jest następujący:

Prosty budżet domowy w Excelu - gotowa tabela

4. ostatnim etapem jest nazwanie tabeli. Ja nazwę ją tb_DANE. Aby to zrobić, ustaw kursor w dowolnym miejscu tabeli i z menu Narzędzia tabel/projektowanie w sekcji właściwości wpisz nazwę tb_DANE. Tak, jak na rysunku poniżej:

Prosty budżet domowy w Excelu - nazywanie tabeli

Teraz wystarczy już tylko zacząć wpisywać dane :). Tabele są o tyle cudowne, że powiększają się, gdy wpisujemy do nich kolejne dane. A jeszcze bardziej cudowne w nich jest to, że oparte na nich tabele przestawne - aktualizują źródłowy zakres do rozmiaru tabeli.

Dopiero w następnych artykułach będę mówiła o kategoriach wydatków. Niech was to jednak nie powstrzymuje przed rozpoczęciem wpisywania danych! Kategorie uzupełnicie później. Specjalnie publikuję ten wpis jeszcze w lipcu, byście mogli od sierpnia zacząć spisywanie wydatków ;)

A w najbliższych artykułach omówię krok po kroku jak stworzyć:

1. słowniki, np. kategorie wydatków oraz
2. formuły w tabeli z danymi, ułatwiające wpisywanie wydatków.

Zachęcam do śledzenia cyklu i przede wszystkim do stworzenia swojego budżetu domowego. Jeśli macie ciekawe pomysły, przemyślenia odnośnie tego tematu - koniecznie napiszcie w komentarzach. Jestem bardzo ciekawa co myślicie :)

Spodobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się na mój newsletter, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach. Dodatkowo otrzymasz DARMOWY EBOOK pt.:

10 najprzydatniejszych porad excelowych


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 komentarze:

 1. przydałoby się jeszcze swego rodzaju podsumowanie, a więc ile w tym miesiącu wydaliśmy na jedzenie, ile na książki, a ile na prąd
  poza tym, coś, czego mi brakuje w moim budżecie - sumowanie zaległych płatności. formuła, która spowoduje, że jeśli czegoś nie zapąłciłam (eh, życie), to mi to "przeskoczy" na nastepny miesiąc. i zsumuje się z wydatkiem za nastepny miesiąc właśnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj,

   oczywiście podsumowania będą. To, co teraz opisuję (i jeszcze będę, ponieważ trochę tego jest) to są arkusze pozwalające jedynie gromadzić dane. Niedługo jednak przejdę już do omawiania podsumowań/ analiz (tabelki, wykresy itp. ;).

   A czy mogłabyś podać przykład takiej "zaległej płatności"? Z tego co rozumiem, musisz wprowadzać do Excela dane, że należy coś zapłacić, aby potem być w stanie sprawdzić, czy zostało to już zapłacone. Opisz proszę szerze - to bardzo ciekawe zagadnienie.

   Pozdrawiam
   Malina

   Usuń
  2. no na przykład w sierpniu miałam zapłacić 100 zł za kablówkę. i nie zapłaciłam. zatem ta stówka automatycznie pojawia mi się we wrześniu. we wrześniu też nie zapłąciłam, więc w październiku już pojawi mi się 100 (sierpień)+100 (wrzesień)+100 (październik). wiesz, chodzi o to, żeby wiedzieć w razie czego jakie ma się w sumie zaległości.

   Usuń