Zapisz się na newsletter i odbierz DARMOWY EBOOK: 10 najprzydatniejszych porad excelowych

niedziela, 10 lutego 2013

Obliczanie podatku dochodowego 18% (proste)

Początek roku to gorący okres podatkowy - rozliczanie PIT-ów. Rozliczając PIT, warto więc wiedzieć

jak w Excelu obliczyć podatek dochodowy 18%

Jest to bardzo proste. To kolejny przykład obliczania procentu z danej liczby.
Matematycznie wygląda to następująco:

Podatek dochodowy = podstawa podatku * procent podatkuZastrzeżenie: Na wstępie zaznaczę również, że dołożyłam wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym artykule były kompletne i rzetelne. Nie jestem jednak doradcą podatkowym, nie biorę więc żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie tych informacji ani za ewentualne szkody wynikłe z ich wykorzystania. Artykuł ten nie jest poradnikiem podatkowym.

W Excelu można zrobić to tak:

1. W komórce B1 wpisz podstawę podatku, a w B2 - procent podatku. Podstawa podatku powinna być tutaj już po odjęciu kosztów uzyskania przychodu i odpowiednich składek ZUS.
Obliczanie podatku dochodowego 18% do PIT - formatka

2. W komórce B3 wpisz następującą formułę: =B1*B2 (na razie bez zaokrągleń). Zatwierdź enterem.
Obliczanie podatku dochodowego 18% do PIT - formuła

Tak samo, jak przy obliczaniu rabatu (możesz o tym przeczytać tutaj), w formule odwołuję się do komórki B2, a nie do wartości podatku dochodowego "18%". Robię tak, ponieważ odwołanie do komórki jest rozwiązaniem uniwersalnym - po zmianie wpisu w komórce B2 (tu: procent podatku), wynik formuły zmieni się automatycznie. Dzięki temu w funkcji nie będzie trzeba niczego poprawiać.

 3. Podatek dochodowy w naszym przykładzie wynosi 180 zł. W tym przykładzie, zarówno podstawa podatku jak i wyliczony podatek są liczbami całkowitymi. Pamiętaj jednak, że obie te wartości powinny być zaokrąglone do pełnych złotych. Aby to zrobić, należy skorzystać z funkcji ZAOKR() - przeczytaj o tym tutaj.
Obliczanie podatku dochodowego 18% do PIT - wynik

Gotowe!

Jeśli interesuje Cię bardziej "zaawansowane" obliczanie podatku - z progami podatkowym - zachęcam do przeczytania o tym tutajA jeśli chcesz poznać świetną funkcję, która pomoże ci rozliczyć PIT - zajrzyj tutaj.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

1 komentarz:

  1. Obliczenia nie uwzględniają kosztu uzyskania pzychodu!

    OdpowiedzUsuń