Zapisz się na newsletter i odbierz DARMOWY EBOOK: 10 najprzydatniejszych porad excelowych

poniedziałek, 11 lutego 2013

Zaokrąglanie liczb funkcją ZAOKR()

Często zachodzi potrzeba zaokrąglenia liczby, np. do liczby całkowitej. Może się to przydać chociażby podczas rozliczania PITu, gdy trzeba zaokrąglić podstawę podatku do pełnych złotych lub obliczony podatek do pełnych złotych. Tutaj z pomocą przychodzi nam funkcja ZAOKR().


W tym przykładzie chcemy obliczyć podatek, jaki zapłacimy, kiedy podstawa podatku wynosi 1 964,50 zł. Najpierw będziemy zaokrąglać podstawę podatku do pełnych złotych, następnie wyliczony podatek - też do pełnych złotych.
Zaokrąglanie liczb funkcją ZAOKR() - formatka

Liczba 1 964,5 zaokrąglona do liczb całkowitych (czyli złotówki do pełnych złotych, czyli zero miejsc po przecinku) to 1 965 (0,5 zaokrąglamy w górę). Taki też wynik zwróci nam funkcja.

Do komórki B3 wpisz następującą formułę: =ZAOKR(B1;0). Chcemy bowiem zaokrąglić liczbę w komórce B1 (podstawę podatku) do liczb całkowitych, czyli do zera miejsc po przecinku (stąd jako drugi argument wpisujemy 0).
Zaokrąglanie liczb funkcją ZAOKR() - zaokrąglanie podstawy podatku do pełnych złotych

Aby obliczyć podatek 18% wpisz do komórki B4 taką formułę: =B3*B2.
Aby zaokrąglić otrzymaną wartość podatku do pełnych złotych, należy do komórki B5 wpisać taką formułę: =ZAOKR(B4;0):
Zaokrąglanie liczb funkcją ZAOKR() - zaokrąglanie podatku do pełnych złotych

Wynik otrzymujemy następujący:

Zaokrąglanie liczb funkcją ZAOKR() - wynik

A teraz trochę teorii...

Składnia funkcji ZAOKR()

Składnia funkcji ZAOKR() jest bardzo prosta: należy podać jaką liczbę chcemy zaokrąglać i w jaki sposób. Poniższa tabela prezentuje przykładowe argumenty funkcji ZAOKR() i jej wynik:

liczba
liczba_cyfr
wynik funkcji
opis
1264,556
2
1264,56
do 2 miejsc po przecinku
1264,556
1
1264,6
do 1 miejsca po przecinku
1264,556
0
1265
do liczb całkowitych
1264,556
-1
1260
do dziesiątek
1264,556
-2
1300
do setek
1264,556
-3
1000
do tysięcy

Jak widać, zaokrąglać można zarówno "po przecinku" jak i "przed przecinkiem".

Uwaga! Pamiętaj, aby do zaokrągleń używać funkcji ZAOKR(), a nie formatowania komórki (przyciski zmniejsz/zwiększ dziesiętne). Oto przykład, gdy używamy formatowania versus zaokrąglania funkcją:


W kolumnie B jest liczba przed zaokrągleniem, w kolumnie C: zaokrąglenie formatowaniem (zmniejsz dziesiętne), kolumna D: zaokrąglanie funkcją ZAOKR(). Zauważ, że po zsumowaniu liczb w wierszu 4, suma wartości zaokrąglonych funkcją ZAOKR() daje prawidłową sumę, jeśli brać pod uwagę to, co jest wyświetlane. Tak samo dzieje się w wierszu 7. Aby zachować spójność między tym co wyświetlane, a tym, co faktycznie znajduje się w komórce - należy używać funkcji ZAOKR() do zaokrąglania liczb!

Jeśli spodobało Ci się przedstawione zagadnienie, pomogłam rozwiązać twój problem - udostępnij wpis na Facebooku: może komuś innemu też się przyda?Spodobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, zapisz się na mój newsletter, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 komentarze:

 1. jest jakaś funkcja, właśnie jej bezskutecznie szukam, że sumuje to, co widać - w tej sytuacji w kolumnie C4 też pojawiłaby się kwota 2 :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Dorota,

   jeśli chodzi o funkcję to zaproponowana przeze mnie ZAOKR. Jeśli jednak nie chcesz się nią posługiwać - możesz ustawić to w opcjach:

   Opcje/ Zaawansowane/ Podczas obliczanie w tym skoroszycie/ ustaw dokładność zgodnie z wyświetlaną

   Działa to tak, że jeśli poprzez formatowanie zmienisz dokładność - Excel automatycznie zaokrągli liczbę i "obetnie" to, co było do tej pory zaokrąglane. Np: 1,78 zaokrąglasz do 1 miejsca po przecinku, to Excel wyświetli i zrobi nową liczbę: 1,8.

   Daj znać czy o to chodziło.

   Pozdrawiam
   Malina

   Usuń
 2. MAM PROBLEM Z EXCELEM COŚ NIE POTRAFIĘ USTAWIĆ POPRAWNIE FORMUŁY BO ŹLE MI SUMUJE GUBI JAKIEŚ GROSZE, JAK TEGO UNIKNĄĆ?

  OdpowiedzUsuń