Zapisz się na newsletter i odbierz DARMOWY EBOOK: 10 najprzydatniejszych porad excelowych

piątek, 22 lutego 2013

Wyświetlanie wartości w tysiącach

Kiedy mamy do czynienia z dużymi liczbami, np. podczas podsumowania półrocza sprzedaży, warto wyświetlać liczby w tysiącach lub nawet w milionach. Wartości pokazane w taki sposób są bowiem bardziej czytelne. Dodatkowo, przy kwotach rzędu kilkudziesięciu tysięcy, mało kto zainteresowany jest wartością groszy. Odbiorcę interesuje raczej orientacyjna wartość: prawie 31 tysięcy czy zaledwie 5,5 tysiąca. Dobrym pomysłem więc jest wyświetlanie tak dużych wartości w tysiącach. Przykładowo 5 670 to 5,7.

Teraz pokażę Ci, jak to zrobić.
Oto tabelka, w której są wyniki sprzedaży 5 regionów podane w złotówkach. Na początek są one w formacie liczbowym, z separatorem tysięcy i dwoma miejscami po przecinku. Dane są zatem bardzo szczegółowe.


Przyznaj, że trudno oglądać, a co dopiero analizować takie dane...

Ja dążę do takiego wyniku:


Aby go osiągnąć, należy:
1. zaznaczyć wartości, które chcemy sformatować
2. wejść do menu Formatowanie komórek (skrót klawiszowy Ctrl 1)
3. wybrać Kategorię: niestandardowe,
4. w pole typ wpisać: "# # ,##" (między pierwszym "#" a "," jest spacja).


Zadziała również np. taki zapis: "# #,## " (spacja na końcu). Tych możliwości jest jeszcze wiele. Ja jednak wybrałam te, które najszybciej wpisać. Excel lubi je przekształcać, zachowując przy tym sens formatowania, dodając kilka #.

Oba wymienione zapisy sformatują liczby w tysiącach, z separatorem tysięcy i z dwoma miejscami po przecinku. Oczywiście taki zapis powoduje zaokrąglanie wartości. Po sformatowaniu danych pamiętaj koniecznie o podaniu odpowiedniej informacji w nagłówku tabeli! Zmieniły się bowiem złotówki [zł.] na tysiące złotych [tys. zł.].

Gotowe!

Często jednak przy przygotowywaniu wielu zestawów danych, lepiej zwyczajnie podzielić duże kwoty przez tysiąc. Mama wtedy pewność, że w każdym miejscu operujemy na tysiącach. Unikamy dwuznaczności i odejmujemy sobie pracy. O tym, jak szybko można podzielić liczby przez tysiąc, nie używając do tego formuł, napiszę w kolejnych artykułach.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

7 komentarzy:

 1. Dzięki wielkie. Tego szukałem :-)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zmienia mi sie tak jak pokazano na tych zdjeciach, z takiej liczby 267564,06
  przeszło na taką 267 564,06, nie zaokrągliło mi w ogóle, pewnie coś robie źle, ale nie mam pojęcia co moze być źle w takiej prostej czynności. Czy mogę liczyć na pomoc?

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę sprawdzić, czy na pewno spacje są wpisane w odpowiednim miejscu (polecam przeczytać w opisie, bo spacji na zrzucie ekranu nie widać).

  OdpowiedzUsuń
 4. Siedzę i szukam jakiejś pomocy. W firmie, której pracuje pracuje w głównie na exelu. Często zdarza się, że przeklejam dane z plików pdf, w których liczba w tysiącach wyraża się następująco 1.234.23
  Nie mam pojęcia jak zamienić pierwszą kropkę w przecinek a drugą pozostawić lub też sformatować tą liczbę kasując tylko jedną (pierwszą od lewej) kropkę tak by liczba wyglądała tak 1234.23. Jest to dla mnie bardzo istotne ponieważ pracuje na dużych tabelach i bardzo utrudnia mi to liczenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wkrótce odpowiem na to pytanie.

   Usuń
  2. własna funkcja ?

   Usuń
 5. Trochę to nie działa do końca poprawnie. W sumie niby jest ok, bo koniec końców wyświetla informację w komórce taką jaką chcemy ją widzieć, ale nadal wartość jest ta sama. Zmiana formatowania nie powoduje przedzielenia wartości przez 1000 tylko zmienia sposób jej wyświetlania. Jeżeli nasza tablica ma służyć tylko wydrukowaniu lub analizie roboczej to można korzystać z tego rozwiązania. Jednak jeżeli chcemy dalej przetwarzać te liczby to one dalej są dla programu wartościami w jednostkach a nie w tysiącach.

  OdpowiedzUsuń