Zapisz się na newsletter i odbierz DARMOWY EBOOK: 10 najprzydatniejszych porad excelowych

niedziela, 8 lutego 2015

Ograniczanie rozmiaru arkusza

Ostatnio opublikowałam artykuł opisujący kalkulator przewalutowania na złotówki kredytu we frankach szwajcarskich. Jednym z arkuszy tego kalkulatora jest arkusz Nowa rata, w którym można wyliczyć wysokość raty w złotówkach. Tak wygląda formatka:


MalinowyExcel-ograniczanie-rozmiaru-arkusza-brak-ograniczenia 

Formatka pływająca w arkuszu[/caption] Zauważcie, że formatka jest bardzo mała. Dobrze jest więc, aby w arkuszu była widoczna tylko ona. Która formatka według was wygląda lepiej? Ta powyżej (PRZED), czy poniżej (PO)?

MalinowyExcel-ograniczanie-rozmiaru-arkusza-po 

No jasne, że PO :) Tu arkusz ograniczony jest do 10 wierszy i 6 kolumn (ostatnia kolumna to F). Wygląda to znacznie ładniej (i bardziej profesjonalnie!). Dodatkowo użytkownik wie, że poza tą formatką nic więcej w arkuszu nie ma. Poza tym, skoro formatka jest taka mała, to po co ma być widoczny cały wielki arkusz, który ma 1 048 576 wierszy i 16 384 kolumn...

Jak to zrobić? Jak ograniczyć arkusz do określonego obszaru? Takie pytanie zadał mi Karol (pozdrawiam Cię!). Odpowiedziałam mu szybko, ale potem pomyślałam, że lepiej pokazać ów sposób szczegółowo. Postanowiłam więc napisać o tym wpis, a dodatkowo - żeby wszystko na pewno było jasne - nagrałam filmik instruktażowy, który również znajdziecie w tym wpisie.

Czytaj dalej -->

2 komentarze:

 1. Często tak robię. Niby taka mała rzecz a znacznie poprawia wizualizację analityk.
  A tak w ogóle to wspaniały blog :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - wychodzę z takiego samego założenia :)
   A bardzo dziękuję :)

   Usuń