Zapisz się na newsletter i odbierz DARMOWY EBOOK: 10 najprzydatniejszych porad excelowych

czwartek, 26 lutego 2015

Usuwanie pustych wierszy w zakresie za pomocą makra (VBA)

Pomysł na ten artykuł podsunął mi jeden z czytelników mojego bloga - Szafrana (już po raz drugi korzystam z pomysłu Szafrana - pierwszy wpis znajdziecie tutaj). Dzięki! Załóżmy, że analizujemy sprzedaż produktów w konkretnych dniach. Docelowo chcemy stworzyć wykres obrazujący sprzedaż. Dane są w postaci: data, wynik sprzedaży (Szafran akurat miał inne dane, ale schemat był dokładnie taki sam). W weekendy nasza firma nie pracuje, ale dane dostajemy takie:

Dane wejściowe 

Jak widać, wypisane są wszystkie daty z określonego zakresu, niezależnie od tego czy była sprzedaż danego dnia, czy nie. Jest to kiepskie rozwiązanie, zwłaszcza, gdy chcemy zrobić np. wykres tej sprzedaży. Wyglądałby on np. tak:

MalinowyExcel-Usuwanie-pustych-wierszy-wykres-przed 

Wykres stworzony z danych zawierających puste komórki[/caption] Mistrzostwo świata to nie jest - przyznajcie. Widywałam lepsze wykresy :) Koniecznie trzeba usunąć wiersze z pustymi danymi z danych źródłowych. Można to zrobić ręcznie i pewnie tak by wystarczyło w przypadku małej liczby danych. Gdy jednak mamy do czynienia z większą ich liczbą - koniecznie trzeba napisać makro, aby przypadkiem za dużo się nie narobić :) W tym artykule opiszę właśnie takie makro: będzie ono usuwać z zakresu wiersze zawierające puste dane.

Czytaj dalej -->


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz